top of page

Jakou odměnu si můžete vyplácet jako majitel firmy? Rozhovor se mzdovým expertem Filipem Krejčím

Obrázek autora: Šárka PelikánováŠárka Pelikánová

Jak si jednatel nebo majitel s. r. o. může legálně vyplácet odměnu? Co vše je třeba zvážit z hlediska daní, odvodů a právních náležitostí? V rozhovoru s Filipem Krejčím, odborníkem na mzdové účetnictví ze společnosti CEG, se dozvíte o různých způsobech vyplácení odměn, daňových dopadech jednotlivých metod a zjistíte, na co si dát pozor, abyste měli vše v pořádku a vyhnuli se problémům s finanční správou.


Jaké jsou hlavní způsoby, jak si jednatel nebo majitel s. r. o. může legálně vyplácet odměnu?


Hlavními způsoby vyplácení odměny je mzda na základě pracovněprávního vztahu (zaměstnání), odměna z dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, odměna na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele, podíl na zisku a fakturace na vlastní OSVČ. 


Jaké daňové a odvodové dopady mají jednotlivé formy odměňování?


U mzdy platí, že se z hrubé mzdy odvádí zdravotní a sociální pojištění téměř vždy. U dohody o provedení práce se do hrubé výše měsíční odměny 11 499 Kč zdravotní a sociální pojištění neplatí. U dohody o pracovní činnosti je tato částka podstatně nižší, konkrétně jde o hrubou částku měsíční odměny ve výši 4 499 Kč. Jakmile v obou případech měsíční hrubá výše odměny přesáhne stanovené částky, je potřeba počítat s odvodem zdravotního a sociálního pojištění.


U odměny z výkonu funkce jednatele je to tak, že zdravotní pojištění se odvádí při jakékoliv výši odměny a sociální pojištění od částky 4 500 Kč hrubé odměny za měsíc, což je shodné s dohodou o pracovní činnosti. Podíly na zisku se vyplácí ze zisku po zdanění a výplata podílu je vždy zatížena 15% srážkovou daní. Fakturace do vlastního s. r. o. má výhodu v tom, že fakturace nepodléhá odvodům pojištění. Je ale potřeba dávat opravdu pozor, co je předmětem fakturace.


Předmět fakturace totiž musí být zcela odlišný od činností, které běžně vykonává jednatel pro své s. r. o. Musí to být zkrátka činnost, kterou by si s. r. o. jinak zajistilo jinými externími dodavateli. Jako příklad můžeme uvést úklidové práce, úpravu porostu na pozemku firmy atd. Fakturace musí také probíhat za cenu obvyklou. Toto je bod, ve kterém podnikatelé často chybují.


Existují legální způsoby, jak optimalizovat odměňování a snížit daňovou zátěž?


Na všechny pracovněprávní smlouvy jednatele mohou být zároveň navázány různé benefity. Nejčastěji jde o příspěvky na penzijní připojištění, životní pojištění, stravenkový paušál či využívání služebního vozu pro soukromé účely. Benefity může užívat také jednatel, který vykonává funkci jednatele bez odměny.


Jaký vliv má výplata odměny na budoucí důchod a sociální zabezpečení jednatele?


Závěrem je dobré upozornit, že výplata podílu na zisku, ze které se odvede pouze srážková daň, nemá vliv na výši budoucího důchodu a ani se nezapočítává do doby důchodového pojištění. Rovněž platí, že pokud není jednatelem z pohledu zdravotního pojištění státní pojištěnec, vztahuje se na jednatele v drtivé většině povinnost platit zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu. I na tyto věci je potřeba pamatovat, pokud jednatel nastavuje své odměňování z vlastního s. r. o.  


Dozvěděli jste se něco nového?

Vzdělávejte se s námi dál: poslouchejte naše podcasty, přihlaste se k odběru našich novinek a podívejte se, jaké služby nabízíme v rámci daňového poradenství.

 

 

O autorce:


Ing. Šárka Pelikánová


Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.


Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků v médiích. Vede oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu, a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.


Vést účetnictví je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ, nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví svým klientům poskytujeme.


  1. 3. 2025

댓글


bottom of page