• Šárka Pelikánová

Změna sazby DPH na 10 % od 1.7.2020

Aktualizováno: zář 1

Tento rok je bohatý na změny v daňové legislativě. Těmi dalšími je přesun skupiny služeb do druhé snížené sazby DPH 10 %. O jaké služby se jedná, a jak se to případně dotkne sazby daně v případě přijetí záloh na služby před 1.7.2020 se dozvíte v našem článku níže.Parlament České republiky schválil další legislativní změny v oblasti DPH s účinností od 1.7.2020. Stejně jako v předchozí novelizaci s účinností od 1.5.2020 se jednalo o přesun vybraných služeb do 10% sazby DPH. Generální finanční ředitelství ve své zprávě k daným změnám sazeb uvádí, že se tak děje u služeb zasáhnutých okolnostmi v souvislosti s výskytem COVID-19.


Nově je povinnost uplatnit 10% sazbu DPH od 1.7.2020 u následujících služeb:

  • ubytovací služby,

  • filmová a divadelní představení, vstupné na koncerty a podobná kulturní představení či vstupné do cirkusu,

  • vstupné do muzeí, na výstavy a na památky, do zoo, botanických zahrad, přírodních a národních parků, lunaparků a zábavních parků,

  • poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události; použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem (včetně posiloven a fitcenter);

  • služby související s provozem rekreačních parků a pláží,

  • služby tureckých lázní, saun, parních lázní a solných jeskyní,

  • pozemní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel a osobní doprava lyžařskými vleky.

Za zmínku stojí to, že ačkoliv posilovny a fitcentra byla vypuštěna ze slovního popisu, spadají doopravdy nově do 10% sazby DPH. Důvodem je, že je můžeme zařadit do kategorie krytých či nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem.


Změna sazby DPH s sebou přináší také otázky okolo poskytnutých záloh na vybrané služby. A to sice, jaká sazba DPH by měla být uplatněna, pokud byla záloha na službu inkasována před 1.7.2020, avšak která musela být z určitých důvodů vrácena po termínu 1.7.2020. V takovém případě vždy platí, že je zapotřebí použít takovou sazbu DPH, která byla platná v čase povinnosti přiznat daň. Tedy zde v termínu přijetí zálohy.


Oblast DPH je vůbec ta nejsložitější v daňové legislativě. Náš daňový tým v tom však umí chodit. Denně pomáháme desítkám podnikatelům se v této problematice zorientovat. Pomůžeme i Vám a navrhneme ideální řešení Vaší situace. Podívejte se na další informace a služby, které ohledně DPH našim klientům poskytujeme.Poslouchejte naše podcasty a přihlaste se k odběru našich novinek!


O autorce:

Ing. Šárka Pelikánová

Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.

Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků nejen v médiích a v televizi. Vede naše oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG, a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou také pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.