top of page
  • Obrázek autoraŠárka Pelikánová

Veronica Cusnir a její cesta k nám všem

Aktualizováno: 24. 7. 2023

Veronica přišla do České republiky už před mnoha lety. Naše země jí uchvátila, a proto se tady rozhodla zůstat. Vrátila by se někdy zpátky do Moldavska a jaké pro ni bylo žádat o české občanství? Podívejte se do rozhovoru.


Jak dlouho už žijete v České republice a proč jste se rozhodla zakotvit zrovna tady?


V České republice žiji už 11 let. Před příjezdem do Čech jsem nikdy jinde necestovala, jenom do Rumunska a to byly jen školní zájezdy. Jinak jsem studovala a pracovala jen u nás v Moldavsku. Poprvé jsem přijela do Čech na návštěvu k sestře. První dojmy o této zemi a zejména o tomto městě Praha byly jedny z nejlepších. Tato země mě přitahovala svou neuvěřitelnou a nádhernou krásou.


Jak vypadá celý proces žádosti o občanství? Je to složité?


Jeden z nedůležitějších kroků pro udělení státního občanství České republiky je prokázání znalostí českého jazyka na úroveň B1 a znalosti českých reálií. Potom následuje žádost o občanství a řada dokladů, které se k tomu připojí.

Pokud splňujete všechny podmínky, tak to není nic složitého, stačí to jen vůli a čas.Litovala jste někdy tohoto rozhodnutí?


Nikdy jsem toho nelitovala, právě naopak, otevřelo mi to spoustu nových příležitostí a je to pro mě další cesta k úspěchu.Chtěla jste se někdy vrátit zpátky do Moldavska?


Vrátit se zpět a žít tam bych už nechtěla, ale navštívit blízké lidi a slavit svátky ano.Úspěšně jste absolvovala test z českého jazyka a reálií. Jaké to bylo?


Od začátku jsem měla obavy, že to nezvládnu, ale nakonec to nebylo tak těžké, jak jsem si představovala.

Měla jsem dobrou přípravu, díky kterému jsem úspěšně absolvovala testy.


Jakým způsobem jste se na test připravovala?

Měla jsem přípravné kurzy češtiny dvakrát za měsíc, kde jsem dostávala i různé materiály z českých reálií. Také jsem začala hodně číst různé knihy.Jak moc vám pomohly přípravné kurzy?

Upřímně mi ze všeho nejvíc pomohly přípravné kurzy. Díky nim jsem pokročila v češtině z úrovně A1 na úroveň B1 až B2. A v českých reáliích z 30% úspěšnosti až na 100% úspěšnost.Myslíte, že pomoc od CEG byla v úspěšné přípravě klíčová?

Ano, jsem velice vděčná za pomoc od CEG, za podporu a za poskytnutí možnosti se připravit ke zkouškám pro udělení státního občanství České republiky.


Co takový test vůbec obsahuje?


Test z českého jazyka se skládá ze 4 částí:

- Čtení s porozuměním (50 min, 4 úlohy).

- Poslech s porozuměním (35 min, 4 úlohy).

- Psaní (60 min, 2 úlohy).

- Ústní část (20 min mluvení, 3 úlohy).

Test z českých reáliích obsahuje 30 otázek ze 30 témat:

- Základní informace občanského zákona.

- Základní geografické informace.

- Základní historické a kulturní informace od středověku do současnosti.

- Významné osobnosti a umění od středověku do současnosti.


Jaké oblasti pro vás byly nejtěžší?


U zkoušky z českého jazyka byla nejtěžší část poslechu s porozuměním a u českých reálií byla pro mě nejtěžší část historických dějin, kultury a umění od středověku do současnosti.


V CEG se naše zaměstnance snažíme co nejvíce podporovat. Veronice jsme tak poskytli přípravné kurzy z češtiny, aby se mohla dobře připravit na testy a úspěšně je zvládnout. Na cestě k českému občanství jsme neustále s ní a jsme připraveni takto stát po boku i dalším lidem.


12. 08. 2022

Comments


bottom of page