top of page
Obrázek autoraKateřina Potměšilová

Změny v daňovém systému od roku 2025: Co vás čeká u DPH, daně z příjmů a paušální daně?

Rok 2025 přináší důležité změny v českém daňovém systému. Podívejte se, jaké novinky vás čekají v oblasti DPH, daně z příjmů, prodeje podílů nebo paušální daně. Které změny ovlivní podnikatele a investory a jak se na ně připravit? Na časté otázky podnikatelů odpovídá daňová poradkyně Kateřina Potměšilová.


Rok 2025 s sebou přináší mnoho změn z hlediska různých typů daní. V předchozí epizodě podcastu SníDANĚ s Šárkou jsme si povídaly o změnách v DPH od roku 2025. Které změny se nás v rámci registrací k DPH budou týkat?


Změní se především způsob počítání obratu pro DPH. Doposud jsme obrat počítali za 12 po sobě jdoucích měsíců, teď nově ho budeme počítat za 12 kalendářních měsíců, tj. celý rok. Výše obratu zůstává na 2 milionech. Kromě těchto 2 milionů bude nutné sledovat ještě obrat 100 tisíc EUR, což je v přepočtu 2 536 500 Kč.


Od 1. 1. 2025 vstoupí v platnost také povinnost odvádět daň z příjmů při prodeji podílů obchodních společností a cenných papírů nad 40 mil. Kč. Bude možné se tomu vyhnout, nebo je lepší vše prodat do konce roku 2024?


Pokud doběhl časový test a máte v plánu prodat např. obchodní podíl za více než 40 mil. Kč, tak se nabízí varianta neotálet a využít osvobození bez omezení.  Ale samozřejmě se může jednat dlouhodobě o ceně a termíny výplaty se mohou natáhnout až do roku 2025, pak by možná stálo za zvážení dohodnout dílčí výplaty kupní ceny do 40 milionů.


Pokud ještě neuvažujete o prodeji nebo vám ještě nedoběhl časový test, stojí za zvážení možnost nechat si vypracovat posudek na hodnotu podílu k 31. 12. 2024 a tím pak doložit „daňový výdaj“ v budoucnosti. Nejlépe to přiblíží jednoduchý příklad.


Pokud si investor nenechá udělat posudek a dostane za svůj podíl 100 mil. Kč, tak z této částky zdaní vše nad osvobozených 40 mil. tj. 60 mil. a daň bude 13,8 mil. Ovšem pokud si nechá udělat posudek a ten bude 80 mil. a dostane za podíl 100 mil. Kč, tak v tomto případě zase osvobodí 40 mil. a ke zdanění mu zůstane také 60 mil. Kč, ale bude si moci jako výdaj uplatnit 40 % částky posudku tj. 48 mil., a ke zdanění mu zůstane

„jen“ 12 mil. Kč.


Jaké další podstatné změny z hlediska daně z příjmů nás od roku 2025 čekají?


Máme zde jednu relativně čerstvou novinku. Komora daňových poradců doporučovala, aby stát nejdříve analyzoval data, než začne měnit dohody o provedení práce. Bohužel se tak nestalo a výsledné řešení bylo v praxi nerealizovatelné. Díky připomínkám některých daňových poradců došlo k oddálení účinnosti změn a našlo se kompromisní řešení, které sice nebylo ideální, ale dalo se realizovat. Nakonec je však všechno jinak…


Z analýzy dat vyplynulo, že k obcházení zaměstnávání prostřednictvím dohod o provedení práce ve větším měřítku nedochází. Žádné změny od 1. 1. 2025 proto nebudou – zůstává jen oznamovací povinnost. Limit, do jehož výše nebudou dohody zatíženy pojistným, se bude průběžně navyšovat, protože bude navázaný na 25 % průměrné mzdy. V příštím roce by to mělo být konkrétně 11 500 Kč.


Z dalších změn pro rok 2025 bude od 1. ledna 23% sazba daně z příjmů uplatněna na základ daně přesahující 36násobek průměrné mzdy. Na základě schválených vládních opatření se průměrná mzda pro rok 2025 stanovuje na 46 557 Kč. Tímto se hranice pro uplatnění vyšší sazby zvedne na částku 1 676 052 Kč ročně, což odpovídá měsíčním příjmům kolem 139 671 Kč.

 

Od 1. 1. 2025 měl také začít platit nový zákon o účetnictví a v souvislostí s ním mělo dojít i k novele zákona o dani z příjmů. Týkalo se to např.:

  • změny pojmu „obchodní majetek a dluhy“ na pojem „evidované aktivum“, u něhož bude sledován stav daného aktiva a zda je využíváno pro ekonomické účely a slouží pro zajištění zdanitelných příjmů. Nikoliv to, zda je uvedeno v evidenci u fyzických osob.

  • pojem „technické zhodnocení“ nahrazuje pojem „dodatečné zhodnocení“, které se uplatní, pokud vynaložené náklady přesáhnou hodnotu 100 000 Kč nebo 10 % z hodnoty aktiva

  • změní se odpisové skupiny a dojde ke zjednodušení odpisování, zrušení zrychlených odpisů a zavedení tří základních dob odpisování:

    - 60 měsíců pro movitá a nemovitá aktiva do 2 000 000 Kč.

    - 180 měsíců pro goodwill

    - 360 měsíců pro nemovitá aktiva nad 2 000 000 Kč

  • platba daňové povinnosti poplatníků, kteří mají měnu účetnictví v EUR, bude možná v dané měně a odpadne tak povinnost přepočtu.


Přijetí nového zákona o účetnictví se očekává v průběhu roku 2025 s platností od 1. 1. 2026.


Zástupci opozice vyvolali vlnu zděšení u investorů do nemovitostí tvrzením, že se bude rušit časový test u nemovitostí. Je tomu tak, nebo mohou být investoři klidní?


Při jedné televizní diskusi o návrhu doprovodného zákona k novému zákonu o účetnictví byl zmíněn problém určení nákladů při prodeji nemovitosti.

Návrh zákona totiž zavádí nový pojem, tzv. evidované aktivum, který by měl nahradit pojem obchodní majetek, jehož vymezení je ale oproti novému pojmu užší. Nový pojem se plošně propsal do návrhu zákona, a to včetně ustanovení o osvobození od daně.

 

V připomínkovém řízení bylo ministerstvo financí upozorněno na negativní důsledky této změny u osvobození fyzických osob (např. by byl zdaněn každý kousek pole, který byl v uplynulých 10 letech pronajímán). Obratem byla tato změna označena za nezamýšlený důsledek a došlo k opravě chyby.


S novým rokem se mění i sazby paušální daně. Jaká bude výše jednotlivých pásem paušální daně od roku 2025? Dochází v oblasti paušální daně k nějaké další změně?


Platby v paušálním režimu se budou od nového roku zvyšovat ze současných 7 498 Kč na 8 765 Kč v prvním pásmu. Druhého a třetího pásma se zvýšení nedotkne.  Další změny v oblasti paušální daně nejsou.


Dozvěděli jste se něco nového?

Vzdělávejte se s námi dál: poslouchejte naše podcasty, přihlaste se k odběru našich novinek a podívejte se, jaké služby nabízíme v rámci daňového poradenství.

 

 

O autorce:


Ing. Kateřina Potměšilová

Daňová poradkyně Connect Economic Group s.r.o.


Kateřina vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze a od roku 1999 se začala profesně věnovat účetnictví a částečně také daním. Prošla mnoha pozicemi v interních účtárnách i daňových odděleních malých firem i velkých korporací. Od roku 2017 pracovala výhradně pro společnosti zabývající se poskytováním klientského účetnictví a daňového poradentství. Je členem Komory daňových poradců. V CEG vede tým daňových specialistů a má tak na starosti veškerou daňovou agendu. Aktivně sleduje veškeré změny daňového systému a své know-how předává nejen juniorním kolegům a klientům, ale také veřejnosti prostřednictvím podcastu SníDANĚ s Šárkou a odborných článků.


27. 11. 2024

Comments


bottom of page