top of page
  • Obrázek autoraJiřina Maxová

Zvýšení daňového zvýhodnění v roce 2021

Aktualizováno: 24. 7. 2023

Pro rok 2021 bylo schváleno navýšení daňového zvýhodnění pro poplatníky s více než 2 dětmi. Zároveň byl zrušen limit pro výplatu měsíčního daňového bonusu. Všichni zaměstnanci tedy očekávali, že se tato změna promítne již ve výplatách v roce 2021. Mnoho lidí se na nás obrací s dotazem, proč nemají zvýšení daňového zvýhodnění ve mzdě. Kdy se ke svým penězům dostanou? A co pro to musí udělat? Dočtete se

v tomto článku.Dne 27.07.2021 se změnil zákon o státní sociální podpoře a zákon o daních z příjmu. Pro zaměstnance to znamená, že od července 2021 je zvýšeno daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě a byl zrušen limit pro vyplácení maxima měsíčního daňového bonusu.

Tyto změny ale zaměstnanec pozná až ve mzdách od ledna 2022. A například o zvýhodnění na druhé a každé další dítě si musí zažádat.

Ukážeme vám, jak postupovat.


Navýšení daňového zvýhodnění pro druhé a třetí a každé další dítě


Navýšení daňového zvýhodnění je od července 2021, na druhé dítě v pořadí je navýšení o 243 Kč z 1617 Kč na 1860 Kč, na třetí a každé další dítě to je pak navýšeno o 303 Kč z 2017 Kč na 2320 Kč.

Toto navýšení ve mzdě bude opět ale až od ledna 2022. Za období od července 2021 do prosince 2021 k doplacení daňového zvýhodnění dojde až při ročním zúčtování nebo při podání daňového přiznání za kalendářní rok 2021. Proto by měl zaměstnanec opravdu zpozornět a nezapomenout požádat svého zaměstnavatele do 15.02.2022 o provedení ročního zúčtování nebo si sám podat v řádném termínu daňové přiznání.


Příklad: Pokud zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na tři děti, bude mít doplatek na daňovém zvýhodnění 3 276 Kč, aniž by doložil ještě nějaké podklady, jako je například – úroky z hypotéky, dary apod.


Zrušení maximální limitu pro výplatu měsíčního daňového bonusu


Zaměstnanec, který uplatňuje měsíčně daňové zvýhodnění na čtyři a více dětí, dostává ve mzdě vyplacen daňový bonus maximálně 5 025 Kč, přestože daňový bonus na čtyři děti činí 6 918 Kč. Od ledna 2022 již bude dostávat 6 918 Kč. Aby byl zaměstnanci vyplacen daňový bonus, musí mít v daném měsíci zdanitelný příjem alespoň ve výši 7 600 Kč, což je polovina minimální mzdy pro rok 2021. Pokud dojde v roce 2022 ke zvýšení minimální mzdy, zvýší se zároveň i limit pro proplacení měsíčního daňového bonusu.


Poslouchejte naše podcasty a přihlaste se k odběru našich novinek .


O autorce:


Bc. Jiřina Maxová


Mzdová specialistka Connect Economic Group


S celým týmem zpracovává mzdy pro více než tisícovky zaměstnanců. Dokáže rychle a odborně poradit v nejrůznějších oblastech zaměstnávání lidí, včetně personalistiky. V našem týmu je odbornicí na zpracování mezd pro cizince. Mzdové účetnictví pod jejíma rukama dostává řád a stabilitu.


Vést účetnictví je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví našim klientům poskytujeme.


05. 10. 2021

Comments


bottom of page