top of page
  • Obrázek autoraJiřina Maxová

Nová povinnost pro zaměstnavatele od dubna 2023: Přihlaste zaměstnance s dočasnou ochranou

Aktualizováno: 17. 7. 2023

Chystá se nová povinnost pro zaměstnavatele, která může mít vliv na každého zaměstnance s dočasnou ochranou. Od 1. dubna 2023 budou muset zaměstnavatelé hlásit tyto pracovníky na ČSSZ, bez ohledu na to, jaká smlouva je s nimi uzavřena. Co to znamená pro vás jako zaměstnavatele a jak se na to připravit? Čtěte dál, abyste se dozvěděli více.


Dne 22. 03. 2023 prezident podepsal návrh zákona, který mění zákon č. 66/2022 Sb., o opatření v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazím vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů a další související zákony. Novela tak po vyhlášení ve Sbírce zákonu nabude platnosti, účinnost je stanovena na 01. 04. 2023


Co změna znamená a obnáší?


Zaměstnavatelé od 01. 04. 2023 mají povinnost přihlašovat zaměstnance s dočasnou ochranou na ČSSZ, a to i v případě, že jejich smlouva nezakládá účast na nemocenském pojištění, tedy i dohody o provedení práce do 10. tisíc nebo dohodu o pracovní činnosti do 3 999 tisíc.


Nástup jsou povinni zaměstnavatelé hlásit do 8 dnů od data nástupu a použijí k tomu tiskopis Oznámení o nástupu do zaměstnání - https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/onz_2022


Zaměstnavatel musí přihlásit i zaměstnance s dočasnou ochranou, kteří nastoupili ještě před novelou zákona. K tomu mají lhůtu 30 dnů, tedy do 30. 04. 2023.


Pokud do toho data nebyl zaměstnavatel přihlášen v registru zaměstnavatelů na ČSZZ musí tak učinit do 30 dnů. Použije k tomu tiskopis - Přihláška do registru zaměstnavatelů - https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/prezam


Výjimku mají pouze zaměstnavatelé, kteří zaměstnávali/zaměstnávají zaměstnance s dočasnou ochranou a jejich zaměstnání ukončí do 30. 4. 2023. Ti pak nemusí hlásit zaměstnance, kteří nastoupili ještě před novelou zákona. Do registru zaměstnavatelů se pak přihlásí při nástupu prvního zaměstnance s dočasnou ochranou.


Poslouchejte naše podcasty a přihlaste se k odběru našich novinek .


O autorce:


Bc. Jiřina Maxová


Mzdová specialistka Connect Economic Group


S celým týmem zpracovává mzdy pro více než tisícovky zaměstnanců. Dokáže rychle a odborně poradit v nejrůznějších oblastech zaměstnávání lidí, včetně personalistiky. V našem týmu je odbornicí na zpracování mezd pro cizince. Mzdové účetnictví pod jejíma rukama dostává řád a stabilitu.


Vést účetnictví je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví našim klientům poskytujeme.


31. 03. 2023

Comments


bottom of page