top of page
  • Obrázek autoraŠárka Pelikánová

Podcast SníDANĚ s Šárkou: Kontroly z finančního úřadu a dalších institucí

Aktualizováno: 25. 7. 2023Za jakých podmínek je možné, aby finanční úřad zahájil samotnou kontrolu? Po čem pátrá a na co často nachytává podnikatele? A s jakými kontrolami byste měli počítat, pokud zaměstnáváte lidi? 


V této epizodě si budeme povídat opět s daňovým poradcem Tomášem Navrátilem a poprvé i se mzdovým specialistou, lektorem a uznávaným odborníkem na mzdy a personalistiku Filipem Krejčím.


Podcast si můžete poslechnout zde:Poslouchejte naše podcasty a přihlaste se k odběru našich novinek!


O autorce:

Ing. Šárka Pelikánová

Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.

Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků nejen v médiích a v televizi. Vede naše oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG, a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou také pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.


Každý podnikatel čas od času potřebuje poradit v oblasti daní. Náš daňový tým je tvořen odborníky, kteří se v této oblasti neustále vzdělávají a jsou zároveň velmi lidští, tudíž dokážou všechny Vaše otázky zodpovědět velmi srozumitelně. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci daňového poradenství našim klientům poskytujeme.


Jaké zazněly otázky?


Tak začneme s těmi kontrolami z finančního úřadu. Zřejmě nejčastější otázka podnikatelů nejen s černým svědomím je- za jakých podmínek je možné, aby finanční úřad zahájil kontrolu?

Málokoho napadne, že když začne zaměstnávat lidi, že také musí počítat čas od času s kontrolami. Filipe, jako zaměstnavatel, s jakými kontrolami mohu přijít do styku? Z jakých všelijakých institucí?


Kterou instituci považuješ za nejpřísnější z hlediska kontrol? Ze které mají podnikatelé nejčastěji strach?


Proč?


Tomáši, je možné, aby finanční úřad zahájil kontrolu, když mám například neshody se sousedem a ten si na mě něco vymyslí a nahlásí to?A může se soused někde k mému daňovému přiznání dostat?


Filipe, je to stejně u OSSZ, zdravotní pojišťovny nebo inspektorátu práce? V CEG mzdovém oddělení zpracováváte mzdy pro tisícovky zaměstnanců našich klientů, takže jsi asi schopný říci, zda se v Čechách udává často?


Jak to je s kontrolami nyní s ohledem na COVID-19? Chodí více nebo méně, když se čerpají ty různé dotace na zaměstnance apod?


Po čem finanční úřad jde? Na co kouká jako na první? Co je pro něj podstatné?


Jak taková kontrola může skončit? Může to mít ještě nějakou dohru?


A jak je to se sankcemi u kontrol vztahujících se k zaměstnávání lidí? Jaké sankce mohou nastat v případě, že něco není v pořádku?


Co musím udělat proto, abych dostal až milionové pokuty?


A jaké postihy nás mohou děsit ve spaní, pokud finanční úřad přijde na nějaké nesrovnalosti a nebo na krácení daně?


Co mít vždy připraveno na kontrolu? Co je potřeba mít v pořádku?


Tomáši, jak se připravit na finanční úřad? Co mohu udělat dopředu, co mi pomůže vším projít bez problémů?


10. 09. 2020

Comentarios


bottom of page