top of page
  • Obrázek autoraŠárka Pelikánová

Zdravotní a důchodové pojištění pro OSVČ v roce 2022

Aktualizováno: 24. 7. 2023

Jste OSVČ a platíte si zálohy na zdravotní a důchodové pojištění? I v tomto roce vás nemine zvýšení, protože se mění minimální výše těchto záloh. Zpozornět by měli převážně ti, kteří si platí minimální zálohy na zdravotní pojištění. Lednovou zálohu již musíte totiž poslat ve správné výši pro rok 2022.Jak jsme vás již informovali, pro rok 2022 se opět zvýšila částka minimální mzdy. Ta má přímo či nepřímo vliv na velké množství proměnných v ekonomice. A to včetně výše minimálních záloh na zdravotní a důchodové pojištění pro OSVČ.


V roce 2021 platily následující výše minimálních záloh pro OSVČ na hlavní činnost:

Zdravotní pojištění: 2 393 Kč,

Důchodové pojištění: 2 588 Kč.


Pokud i vy platíte doposud takto vysoké zálohy, pozor! Od ledna totiž musíte minimálně u jednoho pojištění začít platit o něco víc. Opomenutí takové povinnosti za případné penále rozhodně nestojí.


OSVČ na hlavní činnost v roce 2022:


Jaká je výše minimálních záloh na zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2022?

Nově musí OSVČ začít platit od počátku roku 2022 minimální zálohy na zdravotní pojištění ve výši 2 627 Kč. Došlo tedy oproti roku 2021 k navýšení o 234 Kč.


Kdy mám začít platit novou výši záloh na zdravotní pojištění?

Záloha je vždy splatná nejpozději do 8.dne následujícího měsíce. To znamená, že lednovou zálohu musíte ve správně výši pro rok 2022 uhradit nejpozději do 8.2.2022.


Jaká je výše minimálních záloh na důchodové pojištění pro OSVČ v roce 2022?

Nová výše záloh na důchodové pojištění činí v roce 2022 částku 2 841 Kč. Došlo tedy k navýšení o 253 Kč oproti předchozímu roku.


Kdy mám začít platit novou výši záloh na důchodové pojištění?

Důchodové pojištění za daný měsíc je potřeba vždy hradit nejpozději do posledního dne daného měsíce. Například červnovou zálohu musíte uhradit nejpozději do 30.6. Nová výše minimálních záloh pro rok 2022 se však projeví u důchodového pojištění až po předložení přehledů Správě sociálního pojištění za rok 2021. Stále tedy plaťte starou výši záloh, která vám byla vypočítána pro rok 2021 a počkejte až na vyměření nových záloh.


OSVČ na vedlejší činnosti v roce 2022:


Výše minimálních záloh pro OSVČ na vedlejší činnosti pro rok 2022 bude u důchodového pojištění 1 137 Kč.

OSVČ na vedlejší činnost mají povinnost začít hradit zálohy na sociální pojištění v případě, že v roce 2021 jejich daňový základ (tedy zjednodušeně příjmy mínus výdaje za podnikatelskou činnost) nepřekročili částku 85 058 Kč.

Opět platí jako u OSVČ na hlavní činnost, že novou výši záloh stačí začít platit až po podání přehledů za rok 2021 Správě sociálního zabezpečení.


Nevyplatí se mi náhodou přejít na tzv. paušální daň?

Možná ano, možná ne. Důležité je vědět, zda vůbec máte nárok do režimu paušální daně vstoupit. Veškeré informace a odpovědi na vaše otázky naleznete v předchozím článku Paušální daň 2022.


Co když jsem začal/a podnikat až v roce 2022?

Pokud jste začali s podnikáním až v roce 2022, a ještě jste předtím žádné zálohy neplatili, vztahují se na vás aktuální výše záloh pro daný rok. Tedy pokud jste začali podnikat jako OSVČ na hlavní činnost, začněte posílat měsíčně částky 2 627 Kč a 2 841 Kč. Pokud jste ovšem začali podnikat v roce 2022 na vedlejší činnost, počkejte s případnými platbami až na rok 2023, kdy se vám vyměří případné nedoplatky a stanoví se výše záloh. V roce 2022 nemáte povinnost odvádět žádné zálohy.


Pokud si nejste stále jisti, kolik máte platit na zdravotním a důchodovém pojištění, požádejte o radu osobu, která vám připravila přehledy pro Správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu za rok 2020. Samozřejmě jsme připraveni vám případně pomoci, rádi s vámi vše zkonzultujeme.


Poslouchejte naše podcasty a přihlaste se k odběru našich novinek.


O autorce:


Ing. Šárka Pelikánová


Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s.r.o.


Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků nejen v médiích a v televizi. Vede naše oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG, a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou také pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.


30. 12. 2021

Comments


bottom of page