top of page
  • Obrázek autoraFilip Krejčí

Zvýšení minimální mzdy v roce 2022

Aktualizováno: 24. 7. 2023

S nastávajícím novým rokem se opět mění jedno podstatné číslo v ekonomice. Končící vláda totiž rozhodla, že od 01. 01. 2022 se opět zvýší minimální mzda. To ovšem neovlivňuje pouze pracovníky, jejichž výplaty jsou na stejné hranici jako právě minimální mzda, ale v podstatě se dotýká nás všech. Co všechno se tedy od nového roku změní?Měsíční hrubá mzda se od 1. 1. 2022 zvýší z 15 200 Kč na 16 200 Kč. Pokud je někdo odměňován hodinovou sazbou, tak jeho hrubá hodinová sazba se zvýší o 5,90 Kč.


Zatímco v roce 2021 minimální hrubá hodinová sazba činí 90,50 Kč za hodinu, v roce 2022 již musí být 96,40 Kč za hodinu. V souvislosti se zvýšením minimální mzdy se zároveň zvyšují i nejnižší úrovně zaručených mezd v podnikatelské sféře. V tomto případě by měli tedy zpozornět všichni zaměstnavatelé ze soukromé sféry, kteří svým zaměstnancům vyplácejí mzdy ve výši nejnižších úrovní zaručených mezd nebo se nejnižším úrovním přibližují.

Zvýšení minimální mzdy má také dopad na:

- strop pro přivýdělek uchazečů o zaměstnání,

- doplatky minimálního zdravotního pojištění,

- školkovné,

- vznik nároku na daňový bonus.


Zaměstnanci, kteří jsou současně evidováni na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, ale nepobírají podporu v nezaměstnanosti, si budou moci v roce 2022 přivydělat maximálně 8 100 kč v hrubém (polovina minimální mzdy). Stále platí, že mohou pro zaměstnavatele pracovat pouze na základě dohody o pracovní činnosti nebo pracovní smlouvy. V tomto případě tedy nelze použít dohodu o provedení práce.


Zaměstnancům, na které se vztahuje minimální vyměřovací základ z pohledu zdravotního pojištění, se od 01. 01. 2022 zvýší doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Minimální měsíční platba zdravotního pojištění bude činit 2 187 Kč (13,5 % z 16 200 Kč).


Tuto částku budou muset od nového roku zaplatit také osoby bez zdanitelných příjmů, na které se také vztahuje minimální vyměřovací základ z pohledu zdravotního pojištění.


Díky zvýšení minimální mzdy vzroste také strop pro slevu za umístění dítěte neboli školkovné. V ročním zúčtování či podaném daňovém přiznání pro rok 2022 bude maximální možná výše slevy 16 200 Kč na jedno dítě. Sleva vždy závisí na skutečných výdajích, které potvrdí provozovatel školky.


I nadále platí pravidlo, že daňový bonus na děti si mohou uplatnit pouze zaměstnanci, kteří si za rok vydělají šestinásobek minimální mzdy. Pro rok 2022 se tedy spodní hranice navyšuje na 97 200 Kč (6 * 16 200 Kč).Poslouchejte naše podcasty a přihlaste se k odběru našich novinek .


O autorovi:


Ing. Filip Krejčí


Filip má více než 10letou praxi z vedení finančního a mzdového účetnictví obchodních korporací. Má zkušenosti s finančním řízením firem a vedením účetních týmů. Své znalosti a dlouholeté zkušenosti předává jako uznávaný lektor prostřednictvím odborných kurzů a seminářů dalším profesionálům v oblastech účetnictví, daní a mezd. Vedení účetnictví v jeho podání je profesionální a pochopitelné pro všechny.


Mzdy, personalistika a povinné odvody se pořád mění. Náš mzdový tým neustále sleduje aktuální vývoj legislativy a je připraven Vám poradit s každou Vaší otázkou, případně Vám rádi zpracujeme Vaše mzdy. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci mzdového účetnictví našim klientům poskytujeme.


22. 11. 2021


Comments


bottom of page