top of page
  • Obrázek autoraFilip Krejčí

Datové schránky – Co to je, a jak zjistím, jestli ji musím mít?

Aktualizováno: 17. 7. 2023

Datové schránky jsou aktuálním tématem, kterému byste měli věnovat pozornost. Jak zjistíte, zda máte povinnost ji používat i vy? K čemu vlastně jsou? Opravdu šetří čas a peníze? Končí zdlouhavé čekání na úřadech a poště? Pojďme se na to společně podívat.


Od 01. 01. 2023 se rozšířil okruh povinných uživatelů datových schránek. Kromě právnických osob (tedy například s.r.o., ale i neziskových organizací) musí nově používat datové schránky také osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ). Nezáleží přitom na tom, zda podnikají na základě živnostenského oprávnění či jiného oprávnění (například umělci). Jakmile fyzická osoba vykonává podnikatelskou činnost, musí mít od nového roku zřízenou datovou schránku. Veškerá komunikace s úřady bude již probíhat prostřednictvím datových schránek.


Jak se do datové schránky poprvé přihlásím?


Stát zřídil pro všechny podnikající fyzické osoby datové schránky automaticky a nyní rozesílá na jejich adresy přístupová hesla. Do konce března 2023 by měli mít fyzické osoby, které mají povinnost schránky používat, přístupová hesla k dispozici.


Uspoří mi datová schránka čas?


Datová schránka je výhodná především v úspoře času a peněz. Uživatelé již nemusí odevzdávat svá přiznání a přehledy na pojišťovny osobně na úřadech či odesílat poštou. Datovou schránku lze nastavit tak, aby uživatelům chodilo na email či SMS zprávou oznámení o tom, že do datové schránky přišla nová zpráva.

Je více méně jisté, že budoucnost spočívá v digitalizaci a v tomto směru jsou datové schránky krokem správným směrem. Se zřízením a nastavením datové schránky Vám samozřejmě může pomoci váš či vaše účetní, proto se neváhejte kdykoliv na něj či ni obrátit.Ing. Filip Krejčí


Filip má více než 10letou praxi z vedení finančního a mzdového účetnictví obchodních korporací. Má zkušenosti s finančním řízením firem a vedením účetních týmů. Své znalosti a dlouholeté zkušenosti předává jako uznávaný lektor prostřednictvím odborných kurzů a seminářů dalším profesionálům v oblastech účetnictví, daní a mezd. Vedení účetnictví v jeho podání je profesionální a pochopitelné pro všechny.


Mzdy, personalistika a povinné odvody se pořád mění. Náš mzdový tým neustále sleduje aktuální vývoj legislativy a je připraven Vám poradit s každou Vaší otázkou, případně Vám rádi zpracujeme Vaše mzdy. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci mzdového účetnictví našim klientům poskytujeme.


07. 02. 2023

Comentarios


bottom of page