top of page
  • Obrázek autoraŠárka Pelikánová

Typický den v účetní firmě: Balancování mezi čísly a lidskými vztahy

Aktualizováno: 17. 7. 2023

Představte si, že stojíte uprostřed bludiště plného čísel, faktur, účetních knih a finančních reportů. Pro někoho může toto bludiště znamenat chaos, pro účetní však jde o každodenní náplň práce, kterou zvládají s elegancí a precizností. Jak vypadá typický den v účetní firmě? Pojďme se na to podívat blíže.


8:00 – Ranní ptáče dál doskáče. Pracovní den účetního může začít brzy. Před příchodem ostatních kolegů a klientů je klid, který lze využít k procházení e-mailů, aktualizaci účetních knih a plánování dne.


9:00 – Jakmile dorazí ostatní členové týmu, diskutují se prioritní úkoly, případné problémy a aktualizují se informace o klientech. Týmová práce a komunikace jsou klíčové pro efektivní fungování účetní firmy.


10:00 – Práce na klientech. To může zahrnovat přípravu a kontrolu finančních reportů, zpracování faktur, provádění účetních operací a další úkoly spojené s účetním a finančním poradenstvím.


12:30 – Přestávka na oběd, kávu a probrání novinek z osobního života. I účetní potřebují chvíli na odpočinek a obnovení energie.


13:30 – Po obědě následuje další vlna práce. To může zahrnovat setkání s klienty, přípravu daňových přiznání, poradenství v oblasti finančního plánování a tak dále.


15:00 – Příchod nových dat. Účetní kontrolují nové faktury, příjmy, výdaje a jiné účetní dokumenty, které dorazily během dne.


16:30 – Kontrola práce a příprava na další den. Před koncem pracovní doby účetní kontrolují a ověřují svou práci, zajišťují, že všechny účetní knihy jsou správně aktualizovány, a připravují se na další pracovní den.


18:00 – Konec pracovního dne. Ale pro účetního, zvláště v sezóně daňových přiznání, může být konec dne jen teoretický. Mnoho účetních často pracuje přesčas, aby splnilo všechny požadavky a termíny.


19:00 – Overtime. Pro některé účetní, práce ještě neskončila. Večerní hodiny mohou být věnovány závěrečnému kontrolování čísel, komunikaci se zahraničními klienty v různých časových pásmech nebo přípravě na nadcházející schůzky a projekty.


Přestože to může vypadat jako rutina, každý den je v účetnictví jiný. Nové výzvy se objevují v podobě změn v zákonech, komplexních finančních problémů klientů nebo překvapivých daňových otázek. Flexibilita, analytické myšlení a schopnost pracovat pod tlakem jsou klíčovými dovednostmi každého účetního.


Práce v účetní firmě vyžaduje nejen práci s čísly, ale také práci s lidmi. Komunikace s klienty, porozumění jejich potřebám a cílům, a v neposlední řadě, schopnost vysvětlit složité finanční koncepty jasným a srozumitelným způsobem jsou nezbytné pro úspěch v tomto oboru.


Ať už je váš den v účetní firmě jakýkoliv, jedna věc je jistá – je to dynamický, náročný a nesmírně důležitý aspekt fungování jakékoliv firmy. Ať už jde o malý podnik, nebo velkou korporaci, bez účetních by svět obchodu a financí nemohl efektivně fungovat.


O autorce:


Ing. Šárka Pelikánová


Jednatelka a daňová specialistka Connect Economic Group s. r. o.


Šárka podporuje zvýšení finanční gramotnosti podnikatelů v ČR publikováním odborných článků nejen v médiích a v televizi. Vede naše oblíbené semináře Základy účetnictví a daní pro podnikatele. Ve 22 letech založila CEG a od té doby se věnuje jeho rozvoji. Má za sebou také pracovní zkušenosti z Japonska, kde působila jako analytik v investičním fondu a zároveň tam studovala v rámci MBA programu.


Vést účetnictví, je pro firmy a řadu podnikatelů zákonná povinnost. Pro náš tým odborníků je to ovšem každodenní práce a zároveň koníček. Jsme připraveni pomoci i Vám, ať už jste OSVČ nebo máte svou společnost a zaměstnance. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci vedení účetnictví našim klientům poskytujeme.


25. 05. 2023

Comments


bottom of page