top of page
  • Obrázek autoraFilip Krejčí

Umělci a daně: Jak na ně, abyste se vyhnuli chybám

Aktualizováno: 17. 7. 2023

K umělcům přirozeně pasuje bohémská duše, která si však ne vždy rozumí s čísly a paragrafy. Spousta umělců si není jistá, jak a zda mají zdaňovat své příjmy, které podklady k tomu potřebují a jak mají přistupovat k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Teď si v tom s námi mohou udělat pořádek.


Umělci, kteří se uměleckou profesí živí a uměleckou činnost nevykonávají na základě pracovní smlouvy či dohody mimo pracovní poměr, musí počítat s tím, že jsou státem považovaní za podnikatele jako kdokoliv jiný. Umělci sice ke svému podnikání nepotřebují živnostenské oprávnění, ale musí oznámit zahájení své činnosti na okresní správě sociálního zabezpečení, příslušné zdravotní pojišťovně a finančnímu úřadu.


Umělci také velmi často získávají na podporu svého talentu různé dary. U nich platí jednoduché pravidlo - dary v rámci rodiny nebo dary do 15 000 Kč od jednoho dárce za kalendářní rok se nedaní. Jinak musím dar vždy zdaňovat. Jestliže je umělecká činnost ojedinělou záležitostí, tak jde o příležitostný příjem, který je v souhrnné výši do 30 000 Kč za kalendářní rok osvobozený od daně. Zda bude muset umělec odvádět měsíčně zdravotní a sociální pojištění, závisí na tom, zda umělecká činnost je jeho jediný zdroj příjmů, a pokud není, tak který z jeho příjmů je převažující, a jaké jsou výše jednotlivých příjmů. Umělec, který podniká, si zároveň musí také pravidelně kontrolovat svůj obrat. Může se totiž při překročení obratu stát plátcem DPH.Ing. Filip Krejčí


Filip má více než 10letou praxi z vedení finančního a mzdového účetnictví obchodních korporací. Má zkušenosti s finančním řízením firem a vedením účetních týmů. Své znalosti a dlouholeté zkušenosti předává jako uznávaný lektor prostřednictvím odborných kurzů a seminářů dalším profesionálům v oblastech účetnictví, daní a mezd. Vedení účetnictví v jeho podání je profesionální a pochopitelné pro všechny.


Mzdy, personalistika a povinné odvody se pořád mění. Náš mzdový tým neustále sleduje aktuální vývoj legislativy a je připraven Vám poradit s každou Vaší otázkou, případně Vám rádi zpracujeme Vaše mzdy. Podívejte se na další informace a služby, které v rámci mzdového účetnictví našim klientům poskytujeme.


16. 02. 2023

Comments


bottom of page